loading...

اینترنت سرا

اجزا در یک نقش در عین حال که دارای اتحاد کلی هستند در بین خود نیز دارای وحدتی یکسان اند و به سوی یک مرکز دارای یک حرکت درونی هستند. بهطور کلی هرچه به گذشته بازمیگردیم درمییابیم که زندگی انسان با کی

مدیر سایت بازدید : 2811 یکشنبه 23 مهر 1402 زمان : 21:29 نظرات (0)

Gholam-Ali Haddad-Adel, head of principalist party of Iran and cultural activist ,lecturing in closing of Nardeban art festival, in Arasbaran cultural center in Tehran, Iran. غلامعلی حداد عادل، بزرگ جریان اصولگرای ایران و فعال فرهنگی، در حال سخنرانی در اختتامیهی جشنوارهی نربان در فرهنگسرای ارسباران، تهران، ایران. اجزا در یک نقش در عین حال که دارای اتحاد کلی هستند در بین خود نیز دارای وحدتی یکسان اند و به سوی یک مرکز دارای یک حرکت درونی هستند. بهطور کلی هرچه به گذشته بازمیگردیم درمییابیم که زندگی انسان با کیهان و آسمان بیشتر مرتبط بودهاست. به طور کلی ساخت این مسجد یک قرن به طول انجامیده که در دورههای تاریخی مختلف تکمیلتر شده است. یزد نخستین شهر خشت خام جهان هست که در فهرست میراث جهانی به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران به ثبت رسیده است. این بنا به عنوان یکی از قدیمیترین اثر معماری تاریخ دار یاد شدهاست. از این آثار تحقیقی میتوان به تاریخ دو جلدی آل مظفر نوشته حسینقلی ستوده و مقاله آل مظفر دائرة المعارف بزرگ اسلامی و مقاله «به عبرت نظر کن به آل مظفر» در مجله یغما اثر باستانی پاریزی و کتاب تاریخ عصر حافظ نوشته قاسم غنی اشاره کرد. مطفریان مدتی هم بر سراسر ایران بزرگ به جز خراسان حکومت کردند. این شهر به دلیل داشتن جاذبه های دیدنی فراوان یکی از توریست پذیرترین شهرها در دنیا و ایران است و سالانه افراد زیادی به اصفهان سفر می کنند. تلفیق اشکال هندسی به همراه انواع مختلف شمسه ها، فضای معنوی خاصی را تداعی می کنند و هنرمند با به کار بردن ترکیب آن ها، در حال بیان مفاهیم اعتقادی دینی و مذهبی خویش است. کار بهرهگیری از ساختمایههای بومآور در این مسجد بدانجا کشیدهاست که به جای کاه در کاهگل (که شاید در فهرج کمیاب بوده)، ژاژ (خارشتر-آدور) آسیا شده به کار بردهاند و همین کار اندودها را از آسیب موریانه بر کنار داشتهاست. در همین سال سلظان ابوسعید، به ترغیب خواجه غیاث الدین محمد پسر خواجه رشیدالدین، حکومت یزد را به امیر محمد مظفر میدهد. هنگامی که محمد به حکومت میبد اشتغال داشت، امیر غیاث الدین کیخسرو اینجو برای عقد اتحاد و پیمان دوستی با اتابک حاجی شاه، حاکم وقت یزد، به یزد آمد و سپس برای ملاقات با امیر محمد به میبد رفت.

پس از چند قرن تهاجم و اشغال ترکان و مغولان در ایران، سلطنت آل مظفر با ظهور امیر مبارزالدین محمد و استمرار به دست شاه شجاع مظفری، حکومتی ایرانی بود که با وفات شاه شجاع در سال ۷۸۶هجری قمری، اسیر جنگهای جانشینی شد و سپس با یورش تیمور، از میان رفت. باغ بابر به سبک باغهای ایرانی ساخته شده است و به باغهای مشهور کشمیر، باغهای تاریخی کرمان و باغ فین کاشان شباهت دارد.باغ بابر در دورههای بعدی مورد توجه قرار گرفت؛ بهگونهای که جهانگیر شاه دیوار اطراف باغ و شاه جهان نیز مسجد مرمرین را در کنار قبر بابر پادشاه بنا کردند. «در 33 آکواریوم این تونل، گونه های مختلف آّبزیان، ماهی های آب های شور و شیرین و ستاره های دریایی از پنج قاره مختلف جهان در معرض دید عموم قرار دارند. قیمت بلیط آکواریوم اصفهان چقدر است؟ بههرحال اگر قصد بازدید از این جاذبه گردشگری را دارید، در ادامه میتوانید ساعت بازدید و قیمت بلیط ورودی این مجموعه در سال 1401 را ببینید. بازار نقش جهان به عنوان یکی از زیبا ترین و مهم ترین بازار های اصفهان شناخته می شود و بهتر است حتی اگر قصد خرید ندارید نیز به آن مراجعه کنید و از قدم زدن در این بازار لذت ببرید. پس از مدتی نکوداریان، به رهبری فردی به نام تومان، به قصد انتقام دوباره به اطراف یزد حمله میکنند.

و هر شهر که فتح میشد به نام خلیفهٔ مسلمین خطبه میخواندند. در بررسی حجم هر سه دستهٔ این کلیساها پوشش گنبدی، پوشش مسطح، گنبدهای با ساقهٔ استوانه ای، گنبدهای بدون ساقهٔ استوانه ای، تک گنبدی، چند گنبدی و … اگر برای اولین بار به اصفهان سفر میکنید باید حتما سری هم به سی و سه پل بزنید چرا که یکی از مهمترین جاهای دیدنی اصفهان است و منظره زیبایی دارد. چه مراسمات تاریخی در سی و سه پل تا کنون اجرا شده است؟ شهر یزد در یکی از استانهای تاریخی و خاص ایران قرار گرفته و خود یکی از از زیباترین شهرهای خشتی دنیاست. پس از فروافتادن ساسانیان، ساخت مساجد در ایران آغاز شد. مسجد امیرچخماق دومین مسجد یزد از لحاظ زیبایی است که در سال 841 هجری ساخته شد. به نظر میرسد بنای اولیه این مسجد در همین دوران و در قرن دوم هجری قمری گذاشته شد و یک قرن بعد، با تخریب محراب اصلی، جهت قبله آن اصلاح شد. هر بخش از این بنای عظیم، با معماری عجیب و هوشمندانه، تاریخ و علم و هنر مردمان 2 سده پیش را به نمایش میگذارد. هنر به کمال رسیده ایرانیان با بهرهگیری از مفاهیم هندسی کیهانی همواره نمود بینهایت در یک نهایت یا صورت بودهاست. جلوههای این ارتباط را درقالب نقوش هندسی چون خورشید ماه و ستارهها در معماری مییابیم که آنها را در تزیینات به صورت اجر کاری یا کاشی کاری یا در کل حجم معماری در قالب استفاده از حجمها هندسی مطلقی چون مکعب یا مربع مستطیل یا دایره یا احجامی از این قبیل ملاحظه میکنیم.

این بناها چون بزرگترین ساختمانها بودهاند در آغاز نیازی به داشتن نشانی ویژهای نداشته نگاه هر گذرندهای را به سوی خود جلب میکردند اما پس از گسترش شهرها نخست با افزایش در گاهها و نهادن توق بر بلندترین جای ان و سپس با ساختن میل برج مناره در کنار و نزدیک ان ساکنان شهر را به عبادتگاه راهنمایی میکردهاند. به همین دلیل اطمینان کامل را برای بازدید کنندگان فراهم ساخته وازاین لحاظ توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. لازم به ذکر است که این بخش در بین بخش های مختلف باغ گلها از محبوبیت و توجه ویژه ای برخوردار است به ویژه توریست های خارجی توجه بسیاری به این بخش دارند. این بخش در گذشته ویژه پذیرایی از مهمان ها بود. گرچه تاریخ صریح این قسمت، معلوم نیست، ولی از این عبارات و نوع کاشی ها و خطوط، می توان حدس زد که شهرستان یزد از زمانی خیلی قدیم، «دار الشیعه» بوده است. علاوه بر این جشن های دیگری مانند جشن گلریزان هم برگزار می کردند که در طی این مراسم گل های بسیاری را جمع آوری کرده و بر سر راه شاه که از روی پل گذر می کرد ریخته می شد. با تعابیر گفته شده، ساخت این مسجد در طی یک دورهی ۱۰۰۰ ساله به انجام رسیده است.. برای یافتن مفاهیم موجود در فرم چلیپایی باغ و درک بهتر ریشههای آن لازم است که نخست علل ساخت اولین چهار باغ را بررسی کنیم. این نقوش اصول حقیقی را به نمایش میگذارد که بر اساس معرفت وجود و هستیشناسی علاوه بر این که الگویی طبیعی در جهان هستی است در بردارنده معنای ازلی نیز هست که ره یافتن به این معنا از طریق مشاهده و درک تحقق مییابد. در این فضا یک حوض هشت گوش زیبا و همچنین ستونهای کوتاه مرمری با نقوش کندهکاری حیوانات و گیاه قرار دارد.

این ایوان به صفه امام حسن مجتبی یا حکیم الملک معروف است در این صفه کتیبهای به خط نستعلیق وجود دارد که قسمتهایی از آن خراب شده‚ در سقف این ایوان نقاشیها و آیات قرآنی به طرز زیبائی نقش بسته و در بالای آن منارهای قرار دارد. پایانههای اتوبوس بین شهری اصفهان شامل: پایانه کاوه - پایانه صفه - پایانه زاینده رود - پایانه جی و پایانه بابلدشت میباشد. این ایوان در ضلع شمالی مسجد واقع شده و به صفه درویش شهرت دارد. هنوزهم در دوضلع شمالی و جنوبی این میدان، تیرهای دروازه چوگان وجود دارند. منارههای تکیه بالای غرفههای میدانی قرار دارند که زیبایی خاصی به آنها بخشیدهاند. در اطراف این ایوان نیز شبستانهای چهل ستونی قرار دارد که آن را به گنبد تاجالملک (گنبد خاکی) متصل میکند. مساجد ایران تمثیلی بینهایت است از رساندن انسان به کمال و ترکیبکننده رمز قدسی به گونهای که این مکان دارای تقدس است و انسان با اشراق درونی با آن ارتباط برقرار میکند. خانه عرب ها یکی از خانه های قدیمی و دیدنی محله تاریخی فهادان یزد است که قدمت آن به دوره قاجار برمی گردد و جزو آثار ملی ایران محسوب می شود. نخل برداری و عزاداری در این چند شهر در ماه محرم نیز جزو باشکوهترین و شورانگیزترین مراسم کشور به شمار میرود. خانه سرتیپ سدهی جزو خانههای شهر تاریخی اصفهان است که قدمت آن به زمان قاجاریه بر میگردد. مسجد جامع میبد یکی از آثار تاریخی استان یزد است که قدمت آن به قرن دوم هجری قمری بازمیگردد؛ هرچند قرون هفتم تا نهم هجری قمری را میتوان زمان اوج استفاده از این مسجد زیبا دانست. پس از مرگ غازان و سلطنت اولجایتو (سلطان محمد خدابنده)، مظفر به حکومت میبد میرسد و منصب راهداری راههای اردستان تا کرمانشاه، و نیز راه ابرقو و هرات و مرو، به او تفویض میشود.

امیر محمد نزد ارغون خان از مظفر تعریف بسیار کرد و در نتیجه ارغون مظفر را نواخت و به او منصب یساول (رئیس تشریفات) داد. اتابک یزد منصب راهداری راههای میبد و نوشجان را به مظفر سپرد. نارین قلعه (نارنج قلعه) ــ نارین قلعه یا نارنج قلعه مهمترین و ديدني ترين بناى تاریخى شهرستان میبد است، این قلعه از بناهاى مربوط به دوره حکومت اشکانیان و قبل از اسلام است و در دوران مظفریان تعمیراتى در آن صورت گرفت. کتاب در سال ۷۶۷ اتمام میابد و از این جهت ناقص است، ۲. این نخل مجموعه مشبکی از چوب های تراشیده شده با گره چینی ها و تیرهای بزرگ است که تقریبا به شکل درخت سرو (نماد آزادگی) ساخته شده است. این تالار، حداکثر 20 نفر ظرفیت دارد و به دلیل ابعاد و ویژگی های خاص، برای مهمانی ها و ضیافت های تشریفاتی و ویژه مورد استفاده قرار می گیرد. این مجموعه شامل: مدرسه، پرورشگاه، آب انبار و برج ساعت است که در محله تل شهر یزد قرار دارد. همچنین، در این مجموعه چندین اتاق زمستانی نیز وجود دارد. دیگر منابع چون جامع التواریخ حسنی و مطلع سعدین و مجمع بحرین کمال الدین عبدالرزاق سمرقندی و روضه الصفای میرخواند و حبیب السیر خواندمیر نیز مطالبی دربارهٔ آل مظفر در خود دارند، اما مطالب جدیدی نمیدهند و عمدتاً رونویسی از نوشتههای پشینیان هستند. چون قتلغ مخدوم شاه در این هنگام در شیراز روزگار میگذراند، مبارزالدین به آنجا رفت و با وی پیمان زناشویی بست و سپس راهی یزد شد. در ۷۲۹ ق / ۱۳۲۹ م امیر محمد به کرمان رفت و در آنجا قتلغ مخدوم شاه خان، دختر قطبالدین شاه قراختایی را به زنی خواست. عاقبت اما با نظرات مخالف و گاهی چکشکاریهای میراث تهران، کار در محور میانی پیش رفت. وی با بیان اینکه گاهی اوقات تردد گشتهای سیار امنیت این منطقه را افزایش میدهد، افزود: تأمین روشنایی مناسب در محدوده این بافت تاریخی در افزایش امنیت شهروندان و گردشگران اثرگذار است و با استفاده از الگوهای مناسب روشنایی میتوان زمینه هدایت گردشگران به مجموعههای تاریخی را فراهم کرد.

جاذبه های مهمی در این منطقه قرار گرفته اند که از بین آن ها می توان به مسجد تاریخی فهادان، مسجد چهل محراب، خانه لاری ها، خانه عرب ها، زندان اسکندر، حمام ابوالمعالی، خانه کاشفی، خانه محمودی، بقعه دوازده امام، امام زاده سید طاووس را نام برد، که به اختصار در مورد برخی از آن ها توضیحاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. ورودی اصلی که دالان طویلی است‚ در گوشه جنوب غربی مسجد قرار دارد که از یک سو به محله فهره‚ و از سوی دیگر به دشت محال راه دارد. اینجا زیر یکی از رواقهای اصلی است. کتاب تاریخ یزد، نوشته شده توسط جعفر بن محمد بن حسن جعفری به سال ۸۴۵ ق، اثری ارزشمند است و به ما از آثار و ساختمانها و مدرسههای دوره مظفریان اطلاعات ارزشمندی میدهد. نام این معمار با تاریخ ۹۴۷ هجری شمسی در مسجد جامع یزد آمدهاست. صنیع الله معمار یزدی (زاده: ۹۴۷ هجری قمری ۹۱۸ هجری شمسی) از معماران عهد صفوی و معمار مسجد جامع یزد بود. مسجد جامع اصفهان که قدمت آن به سده دوم هجری قمری بر می­گردد، از مهمترین و قدیمیترین بناهای مذهبی ایران است. یعنی برای کسانی که ساکن کشور ایران هستند ارزانتر است. سی و سه پل اصفهان از جمله پلهای بسیار قدیمی و پرطرفدار است؛ به صورتی که سالانه توریستهای زیادی از داخل و خارج از کشور و از مسافتهای دور برای دیدن آن و دیگر پلها و آثار تاریخی اصفهان به این شهر میآیند. این پل معروف به پل الله وردیخان، سی و سه چشمه، چهارباغ، جلفا و زاینده رود است. غیاث الدین سه پسر داشت. اصل و نسب خاندان آل مظفر به یک خیاط از اهالی خواف خراسان، به نام غیاث الدین حاجی، میرسید. مظفریان هیچگاه اصل و نسب خراسانی خود را فراموش نکردند و نسبت به این سرزمین دلبستگی نشان میدادند.

ورودی در مساجد ایران جایگاه انتخاب و اطمینان است و تمایز را در مکان نشان میدهد و بیان میدارد که هویتی قدسی و کاملاً متفاوت با پهنه هیولایی اطراف در حال وقوع است. میدان نقشجهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شدهاست. و با شماره ۸۵۴۳ در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. در سال ۱۳۹۱جمعیت این دسته افزون بر ۵۰۰ هزار نفر است و در سال ۱۳۸۷ ثبت ملی شدهاست. مظفر به خدمت غازان خان شتافت و مقام امیر هزاره (فرمانده دسته هزار نفری) را از وی گرفت. دیگر دسته از منابع، کتابهایی هستند که در دورههای بعدی نوشته شده و در بخشی از کتابهای خود به روزگار آل مظفر پرداختهاند. کتاب مهم دیگر، تاریخ عمومی مناهج الطالبین علاء قزوینی است که در سال ۷۷۹ ق/۱۳۷۷ م، مقارن با سلطنت شاه شجاع، نوشته شدهاست و در باب چهارم قسم سوم به روزگار شاه شجاع و جنگهایش با برادر خود، شاه محمود، میپردازد. شاه منصور او را در شوشتر از سلطنت عزل کرد و سپاه را به شیراز بازگرداند تا با تیمور مقابله کند، اما تیمور به ماوراءالنهر بازگشته بود. این مسجد در نزدیکی مرکز شهر ابرکوه و در مسیر جاده یزد به شیراز قرار دارد. عمارت عالى قاپو یکی از عظیم ترین عمارت هایی است که امکان دارد در یک پایتخت قرار داشته باشد. همچنین این کوه و آتشگاه دارای تونل های مخفی به کهندژ خمینی شهر بوده که در آن دوران یکی از مهم ترین مراکز برای نگهداری گنجینه ها به حساب می آمده و در دوره اسکندر مقدونی مردم برای جلوگیری از به تاراج رفتن اموال و گنجینه های خود آن را به این کهندژ می سپردند.

بسیاری از مسافران به خصوص خانم ها به فروشگاه های مختلف یزد نیز می روند و ازآن فروشگاه ها اجناس و کالاهای مورد نیاز و سوغاتی های گوناگون را خریداری می کنند. این آبزی دارای تغذیه فیلتری است به این معنی که آب اقیانوس را از فیلترهای خاصی که در بدنش وجود دارد، عبور داده و پلانکتون های موجود در آب را جذب می کند. خانه لاری ها یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین خانه های موجود در شهر یزد است. کتیبه گچبری موجود در آن هم متعلق به دوره صفویه است. این صحن که براى اقامه نماز است در قسمت شرقى آن محلى به نام «قرائتخانه» موسوم بوده و آن را محل اعتکاف میدانند. در قسمت شرقی این خانه اتاقی وجود ندارد و به جای آن ستون های گچی با نظم خاصی قرار گرفته اند. محمد به سبب رشادت و دلاوری اش مورد نوازش سلطان قرار گرفت. اما اندکی بعد به یزد بازگشت و در آنجا با امیر محمد جوشی، از امرای بلندمرتبه دستگاه ایلخانی، ملاقات کرد. ابوسعید در زمستان همان سال روانهٔ بغداد گشت و امیر محمد نیز به عزم زیارت مرقد علی بن ابی طالب همراه او رفت، و پس از زیارت مرقد آن حضرت در نجف، از سلطان اجازه خواست به یزد برگشت. پس از مرگ اولجایتو، او یکسال نیز در دربار جانشینش، ابوسعید بهادرخان، میماند. نقشه ساختمانی مساجد نیز تفاوتهای آشکاری در هر دوره دارد. چهار ایوان اطراف میدان شاخصه شیوه مسجد سازی ایرانیان است که پس از احداث آن در سایر مساجد نیز رواج یافته است. بمنظور ایجاد قدرت قانونی برای انجام وظایف بازرسی کاروتامین حفاظت وبهداشت ورفاه کارگران که حائزاهمیت بوده وقسمیت ازنارضایتیهای کارگران را درسراسرکشور مرتفع خواهدنمودلایحه قانونی وآئین نامه بازرسی کارراتهیه وکمیسیونی مرکب ازپزشکان وکارمندان صلاحیت دارمشغول تهیه آئین نامه حفاظت وبهداشت ورفاه کارگران میباشد که بزودی حاضروبضمیمه لایحه قانون جدیدکار برای تصویب تقدیم خواهدشد بعلاوه نظر باینکه ساختمان واستعمال دیگهای بخار کورههای نفت سوزوظروف تحت فشاردر کشورتوسعه یافته ولی درساختمان بهره برداری ازآنها نظارتی بعمل نیامده واغلب موجب بروز سوانح جانی برای کارگران میگرددکمیسیونی مرکب ازمهندسین متخصص مامورشده که بامطالعه قوانین وآئین نامههای مصوبه نظیر سایرممالک آئین نامه جامعی تهیه نمایدوبزودی مورداستفاده قرارگیرد.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 77
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 37
 • آی پی دیروز : 33
 • بازدید امروز : 154
 • باردید دیروز : 208
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 362
 • بازدید ماه : 4,530
 • بازدید سال : 12,334
 • بازدید کلی : 47,979