loading...

اینترنت سرا

مدیر سایت بازدید : 28 پنجشنبه 14 دی 1402 زمان : 9:38 نظرات (0)

متن آهنگ عرفان طهماسبی باران که آمد من را خبر کن

ﻫﻮا اﻣﺸﺐ ﻫﻮای ﺗﻮﺳﺖ اﮔﺮ ﺑﺎران ﺑﺒﺎردMusicdel | موزیکدل

دﻋﺎ ﻛﺮدم ﺑﺮای ﺗﻮ ﺷﺒﻢ ﭘﺎﻳﺎن ﻧﺪارد

ﺑﻪ ﺷﺐ ﮔﻔﺘﻢ ﻧﮕﺎرم ﻛﻮ

ﭼﺮا ﺑﺎ ﻣﻦ ﺳﺮ ﻳﺎری ﻧﺪارد

ﺻﺪا آﻣﺪ ﻛﻪ دﻳﻮاﻧﻪ ﺗﻮ ﻳﺎرت ﻗﻴﺪ دﻟﺪاری ﻧﺪارد

ﺑﻰ ﻗﺮارم ای ﻧﮕﺎرم ﺗﻮ ﻛﺠﺎﻳﻰ ﺧﺒﺮ ﻧﺪارم

ﭘﺮﺳﻪ ﻫﺎی ﺑﻰ اﻣﺎﻧﻢ در ﺧﻴﺎﺑﺎن ﺛﻤﺮ ﻧﺪارد

ﮔﻔﺘﻰ ﺟﺎﻧﺎ دﻳﻮاﻧﮕﻰ ﻛﻦ ﺧﻄﺮ ﻧﺪارد

ﭘﺲ ﻛﺠﺎﻳﻰ اﻳﻦ دﻳﻮاﻧﻪ از ﺗﻮ ﺧﺒﺮ ﻧﺪارد

ﺑﺒﺎر ای ﺑﺎران

ﺑﺎران ﻛﻪ آﻣﺪ ﻣﻦ را ﺧﺒﺮ ﻛﻦ

ﺗﺎ اوج روﻳﺎ ﺑﺎ ﻣﻦ ﺳﻔﺮ ﻛﻦ

ﻣﺜﻞ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﻋﺎﺷﻖ ﺷﻮ و ﺑﺎز

ﻣﺜﻞ ﻫﻤﻴﺸﻪ از ﻣﻦ ﮔﺬر ﻛﻦ

ﺑﻰ ﻗﺮارم ای ﻧﮕﺎرم ﺗﻮ ﻛﺠﺎﻳﻰ ﺧﺒﺮ ﻧﺪارم

ﭘﺮﺳﻪ ﻫﺎی ﺑﻰ اﻣﺎﻧﻢ در ﺧﻴﺎﺑﺎن ﺛﻤﺮ ﻧﺪارد

آهنگ جدید عرفان طهماسبی به نام «باران که آمد من را خبر کن»

مدیر سایت بازدید : 33 چهارشنبه 13 دی 1402 زمان : 10:42 نظرات (0)

IDS  یا سیستم تشخیص نفوذ چیست؟ مفهوم Intrusion Detection در امنیت چیست؟ چند نوع IDS داریم و نحوه کار هر کدام چگونه است؟  چند نوع روش تشخیص نفوذ وجود دارد؟ مهاجمان یا هكرها هميشه به دنبال حمله كردن به شبكه ها هستند . بهينه سازي و ايمن سازي تنظيمات سيستم از دسترسي آسان هكرها به شبكه ها تا حد زيادي جلوگيري مي كند . سيستم هاي تشخصي نفوذ ( IDS: Intrusion Detection Systems) ، فايروال ها ( Firewalls) و هاني پات يا ظرف عسل ( Honey pot) از فناوري هايي هستند كه مي توانند از بروز حملات هكري به شبكه ها تا حد زيادي جلوگيري كنند .

يك IDS يا سيستم تشخيص نفوذ ، كليه فعاليت هاي موجود بر روي شبكه را تجزيه و تحليل كرده و با استفاده از اطلاعات موجود بر روي پايگاه داده خود تعيين مي كند كه فعاليت انجام شده مجاز است يا غير عادي و غير مجاز است و همچنين تعيين مي كند كه آيا اين فعاليت مي تواند آسيبي به شبكه شما وارد كند يا خير و در نهايت به شما در مورد اينگونه فعاليت ها اطلاع رساني مي كند . اين اطلاع رساني معمولا از طريق ارسال آلارم ( alarm) يا هشدار به مدير سيستم انجام مي شود . يك IDS در حقيقت يك نوع Packet-Sniffer محسوب مي شود بطوري كه كليه Packet هاي ارسالي و دريافتي در شبكه را دريافت كرده و آنهارا تجزيه و تحليل مي كند ، اين سيستم توانايي فعاليت با انواع پرتكل هاي ارتباطي در شبكه را داراست بويژه توانايي فعاليت با پروتكل Tcp/IP .

 

IDS چیست؟ معرفی سیستم تشخیص نفوذ و انواع آن به زبان بسیار ساده

روش هاي تشخيص نفوذ

 

بصورت كلي 3 روش براي شناسايي و تشخيص نفوذ به شبكه وجود دارد كه به شرح زير هستند :

 

    .شناسايي امضاء يا ( Signature) : در اين روش كه همانند كاري است كه يك آنتي ويروس انجام مي دهد ، IDS داراي يك پايگاه داده است كه در آن نوع و روش فعاليت برخي از حملات مشخص شده اند ، به محض اينكه IDS ترافيكي را تشخصي دهد آنرا با اطلاعات پايگاه داده مربوطه مقايسه كرده و در صورت بروز تطابق اعلام هشدار مي كند. در دوره آموزش لینوکس به مقدمات سیستم های تشخیص نفوذ می پردازیم.

    تشخيص رفتار غير عادي ( Anomaly ) : در اين نوع از انواع IDS سيستم با توجه به رفتاري كه در شبكه عادي وجود دارد و ترافيكي كه در اثر يك عمل غير عادي ايجاد شده است و با توجه به بررسي هاي خود و مقايسه ترافيك طبيعي و غيرعادي تصميم مي گيرد كه در مورد اين نوع ترافيك هشدار دهد.

    تشخيص پرتكل غيرعادي ( Anomaly Protocol) : در اين نوع تشخصي مدل ها بر اساس مشخصات پرتكل TCP/IP تجزيه و تحليل مي شوند و در صورت مشخص شدن تغييرات در مشخصات اين پروتكل سيستم هشدار فعال مي شود .

 

انواع سيستم هاي تشخيص نفوذ

 

    سيستم هاي تشخيص نفوذ تحت شبكه ( Network Based IDS) : اينگونه از سيستم ها مانند يك جعبه سياه هستند كه در شبكه قرار گرفته و كارت شبكه آنها در حالت بي قيد ( Promiscuous) قرار مي گيرد و كليه ترافيك شبكه را دريافت و تجزيه و تحليل مي كند . مانند نرم افزار SNORT در سيستم عامل لينوكس.

    سيستم هاي تشخيص نفوذ ميزبان ( Host Based IDS): اينگونه از سيستم ها با استفاده از مميزي ( audit) كردن فايل هاي Log مربوط به يك رخداد بر روي هر سيستم فعاليت مي كنند و اين رويداد ها را تجزيه و تحليل مي كنند . از اينگونه از سيستم ها به دليل ايجاد بار كاري زياد براي هر سيستم ( CPU) معمولا كمتر استفاده مي شود . نرم افزار اينگونه سيستم تشخصي نفوذ بصورت تك به تك بر روي تمامي سيستم ها نصب مي شود و بصورت مجزا فعاليت مي كنند . مانند نرم افزار CSA: Cisco Security Agent.

    پايش فايل هاي Log File Monitoring : در اين نوع سيستم از كليه رخداد هاي ( Event) هاي روي سيستم هاي شبكه Log ‌برداري مي شود و همه اين Log ها به يك سرور بر روي شبكه منتقل شده و از طريق آن مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرند.

    چك كردن صحت و كامل بودن فايل ( File Integrity Checker) : اينگونه سيستم ها معمولا براي تشخيص انواع تروجان و نرم افزارهايي بكار مي رود كه باعث ايجاد تغييرات بر روي سيستم مي شوند ، در اين روش از هر فايل بر روي سيستم يك هش ( Hash) گرفته مي شود و در داخل يك ژايگاه داده مركزي نگهداري مي شود و در صورت بروز مشكل اين Hash با Hash فايل جديد مقايسه مي شود و در صورت عدم تطابق اعلام اخطار مي شود . ماننده نرم افزار Tripwire كه از نوع SIV: System Integrity Verifier مي باشد.

 

در دوره آموزش نتورک پلاس و در قسمت پانزدهم در خصوص مفاهیم سیستم های تشخیص نفوذ بصورت کلی صحبت شده است اما برای یادگیری کامل مفاهیم تشخیص نفوذ ، یادگیری دوره آموزش سکیوریتی پلاس رو حتما توصیه می کنم.

مدیر سایت بازدید : 39 یکشنبه 19 آذر 1402 زمان : 10:52 نظرات (0)


اینورتر یک وسیله الکترونیکی است که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند، بنابراین مبدل جریان متناوب را مبدل جریان مستقیم می نامند. این تجهیزات اغلب قابلیت تغییر فرکانس و ولتاژ را دارند. این محصول نام های زیادی مانند درایو، درایو فرکانس متغیر، کنترل سرعت موتور یا VFD دارد.

همانطور که گفته شد، جریان DC را به AC تبدیل می کند، موتور الکتریکی را که بین منبع تغذیه و موتور قرار می گیرد، کنترل و راه اندازی می کند. هایپر صنعت فامکو تولید کننده و توزیع کننده انواع اینورتر می باشد.

انواع اینورتر سه فاز و تک فاز

از اینورترها در برق صنعتی، لوازم خانگی و صنعتی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، آسانسور خانگی، پمپ آب، کولر گازی و ... استفاده می شود که جابجایی وجود دارد و توان سطح ولتاژ و فرکانس و ولتاژ تولید می شود. اینورتر را افزایش دهید در سطح دلخواه ولتاژ و فرکانس و تامین و تولید برق AC خروجی در ولتاژ و فرکانس مورد نیاز کاربر. در نهایت از برق متناوب تولید شده در خروجی اینورتر می توانیم انواع موتورهای سه فاز AC را کنترل و راه اندازی کنیم.

درایو فرکانس متغیر (VFD) چیست؟

درایو فرکانس متغیر (اینورتر VFD یا درایو فرکانس متغیر) نوعی کنترل کننده موتور الکتریکی است که با تغییر ولتاژ و فرکانس اعمالی، موتور را با سرعت و ولتاژ مناسب کار می کند. در کاربردهایی که موتور نیازی به کارکرد با سرعت کامل ندارد، می توان از VFD برای کاهش فرکانس و ولتاژ برای مطابقت با بار موتور استفاده کرد. در کاربردهایی که سرعت موتور نیاز به تغییر دارد، VFD به راحتی می تواند با افزایش یا کاهش سرعت چرخش موتور به سرعت مورد نیاز دست یابد.

این نوع اینورتر که به اختصار (VFD) نامیده می شود، با کنترل فرکانس برق ورودی AC، سرعت چرخش موتور الکتریکی و استارت نرم آن را کنترل می کند و فرکانس با سرعت اینورتر ارتباط مستقیم دارد. موتور الکتریکی، به طوری که فرکانس افزایش می یابد سرعت موتور الکتریکی نیز افزایش می یابد. برق DC مورد نیاز مبدل توسط برق AC اصلی شهر با ولتاژ 220 ولت و فرکانس 50 هرتز تامین می شود، بنابراین ابتدا برق AC به برق DC و سپس به برق AC مورد نیاز مبدل تبدیل می شود. . و از آنجایی که سرعت چرخش الکتروموتور ارتباط مستقیمی با فرکانس، تغییر فرکانس نسبی و ولتاژ اعمال شده به برق دارد، سرعت شفت را کنترل و راه اندازی می کند. AC به معنای جریان متناوب و DC به معنای جریان مستقیم است.

از آنجایی که اینورتر عنصر اصلی است، درایو فرکانس متغیر که گاهی مبدل یا درایو نامیده می شود، قادر به تامین برق ورودی تک فاز، موتورهای سه فاز تا 11 کیلو وات و برق ورودی سه فاز است. کنترل و راه اندازی موتورهای پرقدرت.

البته اینورتر در علم الکترونیک تعریف دیگری نیز دارد:

عناصر اینورتر (VFD) جریان مستقیم DC را به جریان متناوب AC (مبدل DC به AC) تبدیل می کند. موج تولید شده توسط اینورترها یک موج مربعی است که با استفاده از فیلترهای مخصوص (محلول و خازن) به موج سینوسی تبدیل می شود. اینورترها به صورت تک فاز و سه فاز در بازار موجود می باشند. کاری که این مبدل ها انجام می دهند برعکس کاری است که یکسو کننده ها انجام می دهند (AC به DC). اینورترها هیچ قطعه متحرکی ندارند و در طیف وسیعی از کاربردها، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا وسایل نقلیه بزرگ حمل و نقل استفاده می شوند. اینورترها معمولا از یک منبع DC مانند پنل های خورشیدی یا باتری ها برای تامین جریان AC استفاده می کنند. اینورتر اسیلاتور الکترونیکی از قدرت بالایی برخوردار است. دلیل نامگذاری آن این است که این دستگاه عملکرد معکوس مبدل برق AC به DC استاندارد را انجام می دهد. در واقع اینورتر یا درایو AC وسیله ای است که با استفاده از آن می توان سرعت موتور سه فاز AC را بدون کاهش قدرت و گشتاور موتور کنترل کرد. اینورترها در ظرفیت های مختلفی ساخته می شوند، به عنوان مثال برای موتور 20 اسب بخار باید از اینورتر 20 اسب بخار استفاده شود. بر حسب ورودی، اینورترها به دو دسته یک فاز و سه فاز تقسیم می شوند. البته محصول همه اینها سه مرحله است. برای اینورترهای بیش از 3 اسب بخار فقط از ورودی سه فاز استفاده می شود. برخی از اینورترهای برق کم وات هشدارهایی دارند مبنی بر اینکه نباید از آنها برای تغذیه لامپ های فلورسنت معمولی استفاده شود. دلیل هشدار این است که خازن تصحیح برق موازی با لامپ وصل شده است. با برداشتن خازن مشکل حل می شود.

اینورترهای فاز و شکل موج خروجی

اینورترها با توجه به تبدیل فاز به دو نوع اصلی تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند و با توجه به شکل حاصل می توان آنها را به چهار نوع تقسیم کرد:

خروجی موج مربعی

خروجی MSW سینوسی یا شبه سینوسی اصلاح شده

خروجی سینوسی خالص PSW

عملکرد اینورتر

اینورتر یا درایو فرکانس متغیر برای راه اندازی موتور و کنترل سرعت آن در صنایع مختلف استفاده می شود. چگونه:

انواع ساخت و ساز صنعتی و پمپاژ

سیستم تامین آب بوستر پمپ

فن های صنعتی مانند فن کوره، فن گلخانه ای، فن تهویه، فن برج خنک کننده، فن تونلی و غیره.

درخت FAA

زنده

آتش سوزی در کارخانه چوب و ماشین آلات CNC

دستگاه خم کن و برش

دستگاه های جوش

انواع جرثقیل سقفی و جرثقیل بوم بزرگ

تسمه نقاله

دستگاه اکسترودر

انواع دستگاه های چاپ

ماشین آلات بسته بندی

انواع ماشین آلات صنعت تزریق پلاستیک

پارکینگ طبقاتی

انتقال برق HVDC

واحد محرک الکتریکی وسیله نقلیه الکتریکی

در پنل های خورشیدی استفاده می شود

منبع انرژی

منابع برق اضطراری

انتقال برق HVDC

در انتقال HVDC (انتقال مقادیر زیادی نیرو در فواصل طولانی با تلفات کم)، الکتریسیته AC ابتدا به برق DC با ولتاژ بالا تبدیل می شود و سپس برق DC توسط یک اینورتر به AC با فرکانس بالا تبدیل می شود.

درایوهای الکتریکی خودرو

در حال حاضر از اینورتر آیمستر مدل u1 برای کنترل لرزش موتور در برخی از وسایل نقلیه الکتریکی مانند قطارها و در خودروهای الکتریکی و هیبریدی مانند تویوتا پریوس استفاده می شود. به طور خاص، پیشرفت های مختلف در فناوری اینورتر به دلیل کاربرد آن در خودروهای الکتریکی است. در وسایل نقلیه با ترمز احیا کننده، اینورتر انرژی را از موتور می گیرد (در اینجا به عنوان یک ژنراتور عمل می کند) و آن را در باتری ذخیره می کند.

استفاده در پنل های خورشیدی

پنل های خورشیدی دارای خروجی DC هستند که نور خورشید را از طریق یک اینورتر جمع آوری و ذخیره می کند و این برق به AC تبدیل می شود.

منبع تغذیه

یک اینورتر انرژی DC را از منابعی مانند باتری ها، پنل های خورشیدی و سلول های سوختی به برق AC تبدیل می کند. توان خروجی را می توان به هر ولتاژ مورد نیاز تبدیل کرد. میکرو اینورترها جریان پانل های خورشیدی را به جریان متناوب تبدیل می کنند.

منابع برق اضطراری

استفاده از باتری و اینورتر یا منبع تغذیه بدون وقفه (UPS)  فنی مهندسی ثامن برای تامین جریان متناوب در صورت عدم دسترسی به برق. هنگامی که برق اصلی دوباره روشن می شود، یکسو کننده برای شارژ باتری ها استفاده می شود.

گرمایش القایی

از اینورترها برای افزایش فرکانس برق اصلی در هیتر القایی استفاده می شود که باعث تولید گرما در فلزات و فرآیند سخت شدن و نرم شدن آنها می شود. برای این منظور ابتدا جریان متناوب به جریان مستقیم تبدیل می شود و سپس جریان مستقیم توسط اینورتر به جریان متناوب با فرکانس بالاتر تبدیل می شود.

چگونه یک اینورتر مصرف برق را کاهش می دهد؟

اینورتر به طور هوشمند بار روی موتور را تشخیص می دهد و جریان را با توجه به بار به موتور می دهد که اغلب کمتر از جریان نامی موتور است. بنابراین موتور با توجه به میزان مصرف جریان می کشد و در نهایت مصرف انرژی الکتریکی را کاهش خواهیم داد.

به عنوان یک قاعده، اداره برق مصرف کنندگان را برای استفاده از بارهای راکتیو از شبکه سراسری جریمه می کند که معمولاً با نصب بانک های خازنی در نیروگاه ها حل می شود. از آنجایی که موتورهای القایی یکی از مصرف کنندگان اصلی بارهای راکتیو هستند، این مشکل با استفاده از اینورتر قابل حل است. اینورتر دارای یک بانک خازن در داخل است و به این ترتیب بار راکتیو مصرفی موتور را جبران می کند و موتور در نهایت تنها بار فعال بار اصلی را مصرف می کند، بنابراین هیچ جریمه ای وجود ندارد و نیازی به نصب بانک خازن خارجی نیست.

از آنجایی که موتور دارای بار فعال بر روی خط است، در صورت استفاده از موتور برای راه اندازی و کنترل خودرو، وجود بانک خازن این بار فعال را جبران کرده و تنها بار فعال مورد نظر را مصرف می کند. شبکه الکتریکی که جبران تلفات، توان الکتریکی و مصرف جریان را کاهش می دهد.

در بسیاری از کاربردها در صنایع مختلف، از آنجایی که برای راه اندازی نیاز به مصرف انرژی زیادی است، موتور انتخابی با قدرت بالایی برای جبران این مقدار انرژی انتخاب می شود و این به دلیل رایج تری تبدیل شده است. در حین کار از شبکه استفاده می شود و با استفاده از یک اینورتر این جریان به طور خودکار به مقدار مورد نیاز افزایش می یابد و در حین کار به مقدار مورد نیاز کاهش می یابد، بنابراین هزینه کلی مصرف برق به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. .

در بسیاری از کاربردها، موتور هنگام راه‌اندازی جریان بسیار بالایی از منبع تغذیه می‌گیرد و منجر به ولتاژ پایین در منبع تغذیه و آسیب رساندن به منبع تغذیه و سایر دستگاه‌ها می‌شود، این جریان تا ۶ برابر امتیاز فعلی موتور می‌رسد که بسیار زیاد است. نامطلوب بله، اگر از یک اینورتر استفاده کنید، این جریان اضافی بسیار کم خواهد بود (0.2 برابر حداکثر). به عنوان مثال، اگر موتور با جریان نامی 10 آمپر کار کند، این جریان راه اندازی به 60 آمپر می رسد و در هنگام استفاده از اینورتر حداکثر 12 آمپر خواهد بود، جریان موتور به طور خودکار با کم شدن بار موتور کاهش می یابد. . این امکان علاوه بر کاهش هزینه های انرژی، باعث افزایش طول عمر موتور نیز خواهد شد.

امکان استفاده از جریان تک فاز 220 ولت به جای سه فاز 380 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز با حداکثر توان 4 کیلو وات به این معنی است که می توانید موتور سه فاز را کاملا با جریان خانگی راه اندازی کنید.

در پمپ ها و فن ها دبی متناسب با سرعت موتور است اما توان مصرفی متناسب با مکعب سرعت است. به عنوان مثال، اگر سرعت موتور 50 درصد کاهش یابد، مصرف انرژی مورد نیاز 12.5 درصد خواهد بود که به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی 87.5 درصد است.

تفاوت بین اینورتر و درایو

درایوها قابلیت تنظیم ولتاژ، فرکانس و توان ورودی و همچنین مقدار خروجی را دارند، در حالی که اینورترها فقط ولتاژ و توان خروجی را تغییر می دهند. در اینورترها عمل برگشت جریان مستقیم به جریان متناوب اتفاق می افتد، اما در درایو علاوه بر این عمل، یکسان سازی جریان نیز انجام می شود که باعث تنظیم تنظیم دور موتور می شود و در اینورترها بر خلاف درایو وجود دارد. هیچ کدام نیست قطعات متحرک

مبدل یا مبدل تک فاز به سه فاز چیست؟

اینورترها یا موتورهای صنعتی قابلیت راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز و برق تک فاز را دارند که یکی از مهمترین مزایای اینورترها یا موتورهای صنعتی می باشد. اینورترها و درایوهای تک فاز به سه فاز برای کارگاه ها و جاهایی که بنا به دلایلی برق سه فاز وجود ندارد مناسب است.

مزایای درایوهای سه فاز معکوس و تک فاز

امکان راه اندازی موتور سه فاز تا 4 کیلو وات (البته این ظرفیت بستگی به برند درایو دارد).

قابلیت چرخاندن ماشین برقی به چپ و راست

شوک مکانیکی را در هنگام راه اندازی اولیه کاهش می دهد

جلوگیری از جریان راه اندازی موتور الکتریکی

صدا و صدای موتور الکتریکی را کاهش می دهد (این یک مزیت مناسب برای مشتریان پمپ خانگی است که اغلب از صدای الکتروپمپ ها شکایت دارند).

رایج ترین استفاده از مبدل های فرکانس تک فاز به سه فاز، پمپ های خانگی است. به این دلیل که اکثر خانه ها به سه فاز دسترسی ندارند. به همین دلیل بهترین گزینه برای کنترل الکتروپمپ ها و نصب سنسور برای اندازه گیری سطح آب رسیدن به لایه های مختلف، استفاده از عملیات تک فاز است که دارای سه فاز است:

مدیر سایت بازدید : 37 جمعه 17 آذر 1402 زمان : 10:44 نظرات (0)

چه مواد غذایی بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی تولید می شود؟ چرا باید مواد غذایی تولید کنیم که تا حد امکان کمتر از مواد شیمیایی مصنوعی استفاده شود؟ در ادامه مقاله پیشگامان شیمی در مورد مواد نگهدارنده طبیعی همراه ما باشید تا این مورد را به طور کامل بررسی کنیم.


برای مشاوره رایگان و خرید داروهای طبیعی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مواد نگهدارنده موضوعی تکراری در بحث عمومی هستند و بسیاری از مصرف کنندگان آنها را با جدیدترین مواد شیمیایی مضر موجود در غذا مرتبط می دانند. محافظت از مواد غذایی در برابر فساد صدها سال است که وجود داشته است، انسان ها ابتدا از نمک و دود برای جلوگیری از فاسد شدن گوشت و ماهی استفاده کردند. با وجود مشکلات فراوان، مواد نگهدارنده در حال حاضر مواد ضروری در محصولات غذایی ما هستند.

بخشی از دلیل افزایش تقاضای مصرف کنندگان، سهولت و راحتی غذا و استانداردهای بالای ایمنی مواد غذایی است. همه غذاها حاوی مواد نگهدارنده غذایی هستند. مواد نگهدارنده برای مبارزه با رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها به غذاها اضافه می‌شوند و می‌توانند غذاها را تازه‌تر نگه دارند و عمر مفید آن‌ها را افزایش دهند. نگهدارنده های غذایی برای کاهش یا جلوگیری از تغییر رنگ، طعم یا بافت استفاده می شوند.

مواد نگهدارنده طبیعی نمک، شکر، الکل، سرکه و غیره هستند. اینها مواد نگهدارنده طبیعی هستند که برای تهیه ترشی، ترشک و غیره استفاده می شوند. همچنین انجماد و تخمیر از راه های طبیعی برای حفظ مواد غذایی در نظر گرفته می شد.

پودر قهوه و سوپ برای نگهداری خشک می شوند. در این بخش، نگهدارنده‌های طبیعی مرکبات مانند اسید سیتریک و اسید اسکوربیک بر روی آنزیم‌ها اثر می‌گذارند و متابولیسم آن‌ها منجر به حفظ آن می‌شود. شکر و نمک اولین نگهدارنده های طبیعی هستند که رشد باکتری ها را در غذا کاهش می دهند. نمک هنوز به عنوان یک نگهدارنده طبیعی برای نگهداری گوشت و ماهی استفاده می شود.

دلایل زیادی برای استفاده از مواد نگهدارنده در غذا وجود دارد. یکی از دلایل این است که آنها می توانند به حفظ و بهبود عملکرد محصول و کاهش آسیب ناشی از کپک، هوا، باکتری، قارچ یا مخمر کمک کنند. در برخی موارد، مکمل ها و داروها می توانند مزایای تغذیه ای را بهبود بخشند یا حفظ کنند. علاوه بر این، می توان از آنها برای بهبود طعم، بافت و ظاهر استفاده کرد. به طور کلی برای ایجاد طعم شیرین و کاهش چربی از مواد افزودنی و نگهدارنده استفاده می شود.

کنسرو کردن غذا عمدتاً به سه دلیل انجام می شود.

اول، برای حفظ خواص طبیعی غذا

دوم، حفظ ظاهر غذا

سوم، افزایش ارزش ذخیره سازی مواد غذایی

مواد نگهدارنده مصنوعی:

نگهدارنده های مصنوعی صنعت غذا را متحول کردند تا ماندگاری محصولات غذایی را افزایش دهند. این امر توزیع گسترده و تولید انبوه مواد غذایی و گشایش بازارهای جدید را تسهیل کرد. مواد نگهدارنده نقش دیگری در تولید مواد غذایی دارند. به عنوان مثال، محصولات غذایی فرآوری شده و تصفیه شده برای جلوگیری از پیری و تغییر رنگ طبیعی به مواد نگهدارنده نیاز دارند. علاوه بر این، برخی از مواد نگهدارنده نیز هدف رئولوژیکی دارند. اینها امولسیفایرهایی هستند که به غذاها بافت دلخواه می دهند. به عنوان تثبیت کننده و قوام دهنده عمل می کند.

از نظر بهداشتی، نگهدارنده های مصنوعی به دلیل عوارض جانبی مختلفی مانند بیماری های روده ای و چاقی مورد انتقاد قرار گرفته اند. فاکتورهای زیادی برای فرآوری غذاهای سازگار با متن وجود دارد. مواد نگهدارنده را می توان از مواد طبیعی مانند نمک یا الکل تهیه کرد.

نگهدارنده های "طبیعی" یا "ارگانیک" سالم تر از نگهدارنده ها یا مواد شیمیایی هستند. در واقع مواد نگهدارنده مصنوعی مانند نیتریت سدیم، بنزوات سدیم، پروپیونات سدیم، پروپیونات کلسیم و سوربات پتاسیم از دیرباز در تهیه غذا مورد استفاده قرار می گرفتند زیرا در جلوگیری از فساد مواد غذایی بسیار موثر هستند. مواد نگهدارنده مواد غذایی برای جلوگیری از رشد ارگانیسم هایی مانند مخمر و باکتری ها در غذا اضافه می شوند. نگهدارنده ها می توانند از فرآیند تخمیر جلوگیری یا متوقف کنند و غذا را اسیدی کنند.

مواد نگهدارنده طبیعی:

در گذشته از برخی مواد نگهدارنده طبیعی مانند آب مرکبات، نمک، شکر و سرکه برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شد. با توسعه تکاملی، صنایع غذایی سعی کرده است از گیاهان و عصاره های آنها به عنوان ابزار بالقوه نگهداری مواد غذایی استفاده کند.

نگهدارنده های طبیعی محبوب

رایج ترین نگهدارنده های طبیعی آنهایی هستند که همه ما می شناسیم:

سول

قرن هاست که از نمک برای نگهداری گوشت و سبزیجات استفاده می شود. میکروارگانیسم هایی که غذا را فاسد می کنند در آب رشد می کنند، اما نمک این آب را جذب کرده و از رشد آنها جلوگیری می کند. نمک همچنین از مخمر و باکتری غذا جلوگیری می کند.

آب لیمو

آب لیمو سرشار از اسید سیتریک و اسید اسکوربیک است که به عنوان ویتامین C شناخته می شود. اسید از رشد میکروارگانیسم ها در غذا جلوگیری می کند و تداخلی نخواهد داشت. ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که از مواد غذایی در برابر اکسید شدن محافظت می کند.

عصاره دانه گریپ فروت

عصاره رزماری

متشکرم

شکر مانند نمک با جذب آب بیشتر و جلوگیری از رشد میکروبی غذا را حفظ می کند.

اسید سیتریک (به دست آمده از مرکبات)

عصاره رزماری و استفاده از آن به عنوان یک نگهدارنده طبیعی

این فرآیند با استخراج آنتی اکسیدان ها از برگ رزماری از طریق روشی به نام استخراج دی اکسید کربن آغاز می شود. همانطور که می دانیم آنتی اکسیدان های غذایی می توانند از تجزیه مواد آلی جلوگیری کنند. استخراج مقدار کمی روغن تولید می کند که می تواند با یک محصول مخلوط شود. علاوه بر این، عصاره حنا در لوازم آرایشی بسیار محبوب است.

ایمنی نگهدارنده های طبیعی مواد غذایی

این تحقیق  درمورد انواع مواد نگهدارنده در زمانی انجام می شود که شواهد علمی در مورد چگونگی تأثیر داروهای ضد افسردگی بر رشد و تکامل در حال ظهور است. محققان بیانیه ای منتشر کرده اند که در آن نگرانی ها را در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده برای نگهداری مواد غذایی به ویژه گوشت افزایش داده اند. اینها شامل نیترات ها و نیتریت ها هستند که می توانند با تولید تیروئید تداخل داشته باشند که برای تنظیم فعالیت متابولیک مهم است و با سرطان معده و سیستم عصبی مرتبط است.

منبع جدید نگهدارنده های فلاونوئید طبیعی که به طور ایمن توسط NTU از مخمر تولید می شود، منبع بسیار خوبی است، زیرا این نوع مخمر در تولید آبجو و واکسن های هپاتیت B استفاده شده است. فلاونوئیدها مکمل های ویتامین طبیعی مهم هستند، اما به عنوان نگهدارنده های طبیعی که برای انسان بی ضرر هستند نیز استفاده می شوند. این برخلاف مواد نگهدارنده مصنوعی است که در اکثر غذاهای فرآوری شده مانند آسپارتام و نیترات ها یافت می شود که می تواند باعث سرطان و سایر اثرات مضر سلامتی شود.

سازمان غذا و دارو مسئول نظارت بر مواد نگهدارنده است تا مطمئن شود که به بدن آسیب نرسانند. نه تنها مواد نگهدارنده در غذاهای انسانی مورد ارزیابی قرار می گیرند، بلکه در غذاهای با منشاء حیوانی نیز کنترل می شوند. اگرچه نام برخی از مواد نگهدارنده ممکن است چندان جالب به نظر نرسد، اما معمولاً ترکیباتی هستند که معمولاً در بسیاری از غذاهایی که می‌خورید یافت می‌شوند. فریب نام های طولانی را نخورید. هرچه بیشتر در مورد نگهدارنده ها بیاموزید، ایمن تر خواهید بود.

مدیر سایت بازدید : 127 پنجشنبه 09 آذر 1402 زمان : 21:07 نظرات (0)


تاریخچه صنعت چاپ و چاپخانه به اندازه تمدن بشری است. و سالها از اختراع اولین ماشین چاپ توسط سومریان، اولین بنیانگذاران تمدن بشری می گذرد. دستگاه هایی که با ساختار ساده ای کار می کنند که حروف را مرتب می کند و روی آنها جوهر می ریزد. با این حال، زمان زیادی از آن زمان می گذرد و این صنعت نیز مانند سایر جنبه های زندگی بشر، تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته است.

چاپگرهای جوهرافشان از اواسط دهه 1980 اولین نمونه ها هستند و می توان گفت که پیشرو چاپگرهای امروزی هستند. دستگاه هایی که در مدت زمان بسیار کوتاهی به یکی از پرکاربردترین و کاربردی ترین دستگاه ها تبدیل شده و جایگاه قدرتمندی در بازار ایجاد کرده اند. با این حال، در نزدیک به 40 سال از آن زمان، ما شاهد تکامل و بلوغ این ابزارها و صنعت بوده ایم. به طوری که چاپگرها به تدریج حالت صنعتی را ترک کردند و به ابزار اداری تبدیل شدند که در ادارات، مغازه ها و امروزه در بسیاری از خانه های ما یافت می شود.

امروز می توان گفت که نویسندگان عصای دست ما شده اند. بدون این ابزار، انجام بسیاری از کارهای اداری غیرممکن خواهد بود و طراحی کلیه فرم ها و اسناد، حتی در صورت غفلت از فرم، کاری دشوار و غیر ممکن خواهد بود. بنابراین، بسته به محل کار، همه ما ممکن است بخواهیم یک مدل از این ابزار کار را خریداری کنیم. اما باز هم با توجه به گستره آپشن های موجود در بازار امروز و تنوع گزینه های موجود، کدام مدل برای ما مناسب است؟

ویژگی های یک چاپگر خوب

بدون شک یکی از اولین سوالاتی که هنگام تصمیم گیری برای خرید چاپگر مناسب به ذهن شما خطور می کند این است که بهترین چاپگر چه ویژگی هایی دارد و الزامات مقایسه انواع چاپگرها چیست. در این بخش از مقالات اخیر، می خواهیم شما را با برخی از مهم ترین ویژگی ها و برخی از بهترین ویژگی هایی که چاپگر موجود در بازار می تواند داشته باشد، آشنا کنیم.

بخش اصلی

کیفیت چاپ (dpi)

این سبک را می توان مهم ترین سبک هر نشریه نامید. در واقع روش کلی کار چاپگر این است که با کشیدن نقاط رنگی، الگوهای درخواستی را ترسیم می کند. بنابراین بدیهی است که هر چه تعداد این نقاط بیشتر باشد، کیفیت تصاویر چاپ شده بالاتر خواهد بود. بنابراین می توان گفت که چاپگر از کیفیت بالایی برخوردار است و برای یک اندازه خاص کاغذ (کاغذ 1 اینچی) نقاط زیادی را ترسیم می کند.

از این رو مدت ها پیش واحدی برای طراحی چاپگر تصمیم گرفته شد که همان نقطه در اینچ است که در نماد dpi نیز ارائه می شود. علاوه بر این، استاندارد dpi برای مدت طولانی تنظیم شده است که می گوید همه اعداد dpi باید ترکیبی از 300 یا 360 باشند.مثلاً 1200 dpi یا 1440 dpi.

نکته: در واقع می توان این ویژگی را مترادف با پیکسل در تصاویر دانست که هر چه تعداد آنها بیشتر باشد کیفیت تصویر بالاتر می رود.

سرعت موتور

دومین ویژگی مهم یک چاپگر بدون شک تعداد صفحاتی است که در واحد زمان می تواند چاپ کند. که معمولاً در صفحات در دقیقه (ppm)، حروف در دقیقه (cpm) یا ipm بیان می شود. با این حال، این ویژگی نیاز به بررسی و تحقیق دقیق در هنگام خرید دارد. زیرا فروشندگان اغلب ارقامی را به خریداران نشان می دهند که چاپ را در حالت "پیش نویس" منعکس می کند.

سریعتر از چاپ است، اما کیفیت تصاویر چاپ شده پایین است و در هر صورت خوب نیست. یا حتی گاهی این ترفند بد است و اولین باری که اولین کاغذ را قبل از چاپ آماده می کنید حذف می شود و به شما نمی گویند. علاوه بر این، بسته به پیچیدگی کار، سرعت چاپ ممکن است متفاوت باشد. یعنی چاپ تصاویر پیچیده یا چاپ هر دو طرف کاغذ قطعا سرعت چاپگر را کاهش می دهد.

کش یا حافظه داخلی

بافر یا صف یک حافظه داخلی است که معمولاً برای ذخیره اطلاعات یا عملیات به ترتیب پردازش یا انجام آنها استفاده می شود. چاپگرهای قدیمی بافر نداشتند و این فرآیند در واقع توسط کامپیوتری که به چاپگر متصل است انجام می شد. اما کارشناسان بر اساس پیشرفت سیستم عامل ها و رایانه ها دریافته اند که اجرای چنین رویه ای میزان پردازش سیستم عامل را افزایش داده و آن را بسیار دشوار می کند.

علاوه بر این، در این حالت، هر گونه وقفه در ارتباط بین رایانه و چاپگر ممکن است باعث توقف فرآیند چاپ شود. مشکلات دیگری نیز وجود دارد که از حوصله این بحث و این مقاله خارج است. بنابراین، سازندگان شروع به نصب حافظه در داخل چاپگر کردند تا تمام یا بخشی از اطلاعات چاپ شده را ذخیره کنند و در نتیجه بار روی رایانه را کاهش دهند.

حافظه ذکر شده معمولاً بر حسب کیلوبایت (KB) یا مگابایت (MB) بیان می شود و در پرینترهای اداری ارزان قیمت معمولاً حدود 32 تا 128 مگابایت است. در همین حال، مدل های بالاتر دارای حدود 256 مگابایت حافظه رم یا بیشتر هستند. همچنین لازم به ذکر است که حافظه چاپگرهای گرافیکی معمولا از یک گیگابایت شروع می شود. البته میزان این حافظه در بسیاری از استفاده های روزانه اهمیت چندانی ندارد.

با این حال، دفاتر پرمشغله با حجم زیاد اسناد چاپی و فایل های گرافیکی پیچیده یا فشرده نیاز به حافظه بیشتری دارند. پس در این مواقع باید حداکثر قابلیت ارتقا حافظه را بررسی کرده و مطمئن شوید که در صورت نیاز می توانید حافظه مدل مورد نظر خود را افزایش دهید.

حداکثر تعداد صفحات چاپ شده در ماه (چرخه کاری ماهانه)

این عدد آماری حداکثر تخمین تعداد صفحاتی است که یک چاپگر می تواند در یک ماه بدون هیچ مشکلی چاپ کند. البته توجه داشته باشید که اگر به سلامت چاپگر خود اهمیت می دهید، تعداد چاپ های به دست آمده با استفاده از دستگاه آماده کمتر از تعداد استاندارد منتشر شده توسط سازنده است. اگر این مقدار نیاز شما را برآورده نمی کند و احساس می کنید به مقدار بیشتری نیاز دارید، بهتر است به فکر خرید محصول دیگری با محدودیت بیشتر و ماندگاری بیشتر باشید.

همچنین، هنگام خرید چاپگر، معمولاً ایده خوبی است که حداکثر تعداد صفحات قابل چاپ در ماه را به عنوان معیاری برای اطمینان و دوام چاپگر در نظر بگیرید. هر چه این مقدار بیشتر باشد، انعطاف پذیری و طول عمر دستگاه بیشتر می شود. همچنین در مورد این دوره کاری باید بدانید که مدت کارکرد پرینترهای تکی حدود پنج هزار صفحه است که معمولاً برای مصارف خانگی کافی است و به ندرت به بیش از آن نیاز است.

اما در پرینترهای اداری این مقدار حتی در پایین ترین مدل ها معمولا بیش از بیست هزار صفحه است. در همین حال، برخی از مدل های بهتر و بالاتر نیز دوره های 100000 صفحه یا بیشتر را ارائه می دهند. پس اگر قصد خرید چاپگر اداری را دارید این ویژگی چاپگر و همچنین حجم کار واحد مورد نظر را در نظر بگیرید تا محصول خریداری شده با کار مورد نظر مطابقت داشته باشد.

قابلیت اتصال به شبکه

چاپگر  شخصی آوافرهنگ معمولاً در رایانه استفاده می شود، بنابراین فقط یک اتصال USB دارد. با این حال، با نیاز رایج به چندین سیستم با استفاده از یک چاپگر، چاپگرهای اداری اغلب از اتصال شبکه بی سیم داخلی استفاده می کنند. هنگامی که همه رایانه ها به صورت بی سیم به شبکه متصل هستند، می توانید از این چاپگرها در حالت اشتراکی استفاده کنید.

علاوه بر این، در برخی از این چاپگرها معمولاً یک پورت RJ45 برای اتصال به شبکه سیمی وجود دارد. علاوه بر این، مدل‌های پیشرفته‌تر چاپگر معمولاً صفحات وب یکپارچه (قابل دسترسی از طریق مرورگر) یا ابزارهای دیگر را برای تسهیل مدیریت شبکه ارائه می‌کنند. البته توجه به این نکته ضروری است که با استفاده از تنظیمات رایانه ای که از طریق کابل USB به آن متصل شده است، می توان به چاپگر شخصی تحت شبکه محلی نیز دسترسی داشت و از آن استفاده کرد. اما همانطور که گفتیم این کار مستلزم اجرای تنظیمات خاص و عضویت تمامی کامپیوترهای گروه خانگی است. علاوه بر این، برای استفاده از چاپگر به این روش، رایانه متصل به چاپگر باید روشن باشد.

ویژگی های ذخیره و تحویل اسناد

سینی ورودی کاغذ استاندارد و اختیاری

سینی کاغذ بخشی از چاپگر است که می تواند مقدار زیادی کاغذ را در خود جای دهد. کشنده کاغذ با برداشتن یک ورق در یک زمان، کاغذ چاپگر را تغذیه می کند. این قسمت در واقع به گونه ای طراحی شده است که کاربران مجبور نباشند هر بار که چاپ می کنند کاغذ را در چاپگر قرار دهند. زیرا این کار بسیار زمان بر و استرس زا است. این امر به ویژه در هنگام چاپ چندین صفحه یا چندین برگه در یک صفحه صادق است.

در استانداردهای سینی ورودی کاغذ می توان گفت که تعداد صفحات قابل نگهداری در سینی کاغذ چاپگر باید بیشتر از تعداد صفحات قابل چاپ در یک روز باشد و همچنین با پرکردن سینی دستگاه چاپ. یک بار می توانید آن را به مدت 3-4 روز استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که این مقدار کم است زیرا همه ما می دانیم که ممکن است مواقعی پیش بیاید که برخی روزها نخواهیم از دستگاه چاپ استفاده کنیم و برخی روزها صفحات کاغذی زیادی داشته باشیم.

به هر حال، اندازه متوسط ​​استاندارد برای چاپگرهای شخصی معمولاً 100 تا 150 برگ کاغذ است! البته این استانداردها بر اساس بیشترین حجم استفاده است و بسیاری از ما حتی نمی توانیم این مقدار در ماه برای مصارف خانگی چاپ کنیم. همان استانداردها برای چاپگرهای اداری حداقل 250 صفحه کاغذ را به عنوان حداقل ظرفیت مورد نیاز در نظر می گیرند. اگرچه اندازه هایی برای مدل های بالاتر وجود دارد که می توانند 500 برگ یا 1000 برگ یا حتی بیشتر را در فرم استاندارد یا ارتقا یافته خود در خود جای دهند.

در اکثر چاپگرها، این سینی ها به بیرون می لغزند و زیر دستگاه قرار می گیرند. با این حال، برخی از چاپگرها هستند که کاغذ را از طریق یک شکاف در بالا یا مرکز چاپگر تغذیه می کنند. علاوه بر این، چاپگرهای پیشرفته علاوه بر داشتن سینی، از قابلیت تغذیه صفحات تکی با استفاده از اسلات نیز بهره می برند. می توانید از آن برای چاپ در اندازه های مختلف کاغذ و سایر موارد قابل چاپ مانند پاکت نامه و غیره استفاده کنید. بدون اینکه کاغذ را از سینی خارج کنید.

سینی چند منظوره

این سینی ها برای نگهداری چندین نوع کاغذ به طور همزمان طراحی شده اند و بسته به سفارش چاپی که می دهید چاپگر شما را تغذیه می کند. این سینی ها معمولا برای چاپ انواع کاغذ مانند A4، A5، پاکت نامه و غیره مناسب هستند. در چنین مواقعی استفاده از این سینی ها به شما این امکان را می دهد که اسناد مختلف را بدون اذیت کردن و اتلاف وقت به سرعت چاپ کنید.

چاپ دورو (در دو طرف کاغذ)

در بسیاری از موارد، برای صرفه جویی در مصرف کاغذ و یافتن راه هایی برای حل مشکل جابجایی و نگهداری کاغذ و اسناد با قطر کمتر، تمایل به چاپ از دو طرف داریم. در چنین مواقعی اگر چاپگر ما دارای چاپ دو طرفه خودکار باشد، کار ما بسیار راحت می شود. در غیر این صورت، باید هر دو طرف را به صورت دستی چاپ کنیم (هر صفحه را چاپ، برگردانیم و طرف دیگر را چاپ کنیم) یا از قابلیت چاپ صفحات زوج و فرد استفاده کنیم. همچنین نیاز به قرار دادن کاغذ به روش خاصی دارد که ممکن است کمی گیج کننده باشد.

لازم به ذکر است که اکثر چاپگرهای اداری عموماً از چاپ دورو خودکار پشتیبانی می کنند. اما این ویژگی تنها در برخی از چاپگرهای شخصی و خانگی قابل مشاهده است. بنابراین، اگر قصد دارید حجم زیادی از صفحات را چاپ کنید، بهتر است در خرید چاپگر دقت کنید. زیرا اکثر چاپگرهای خانگی علاوه بر عدم امکان چاپ در دو طرف، برای چاپ با حجم بالا مناسب نیستند و نتیجه آن احتمالاً فشار به چاپگر و خرابی آن خواهد بود.

ویژگی های مثبت موازی

لوازم جانبی و مشخصاتی که در زیر توضیح داده شده چیزهای کمیاب در چاپگر هستند، اما وجود آنها چیز خوبی است که بسیار مفید است و باعث می شود چاپگر شما بهتر کار کند.

ترویج

این قطعات بسته به دسته و قیمت چاپگر شما در اشکال و رنگ های مختلف یافت می شوند. یکی از قابل توجه ترین ویژگی های چاپگرهای سه کاره، LED های مختلف است که تعداد کپی های یک کاغذ خاص را نشان می دهد. ما اغلب بدون دلیل این ویژگی نمایشگر را در مدل های تکی نمی بینیم.

برخی از انواع پیچیده‌تر پرینترها نیز دارای صفحه‌نمایش‌های کوچکی هستند که می‌توانند با نمایش برخی از کاراکترها و جملات به شما کمک کنند تا چاپگر را کار کنید و در صورت بروز هرگونه خطایی، پیامی مربوط به آن‌ها را نمایش دهید. البته همه این ها در مدل های متوسط ​​و مقرون به صرفه موجود هستند و اکثر مدل های برتر از پنل های لمسی LCD استفاده می کنند که تعامل با چاپگر را برای شما بسیار آسان و جذاب می کند. در برخی از تجسم ها، این صفحات لمسی حتی به کاربر امکان کنترل شبکه و بافرها و غیره را می دهند.

پورت USB

اگر اطلاعات کمی در مورد کامپیوتر و نحوه استفاده از آن دارید، بدون شک از مزایای پورت USB در هر دستگاهی کاملا آگاه هستید. بنابراین در مورد آن توضیح زیادی نمی دهیم و فقط می گوییم وجود این کانکتور به شما این امکان را می دهد که فلش مموری مورد نظر را به چاپگر خود متصل کرده و فایل مورد نظر را مستقیماً چاپ کنید. البته باید به خاطر داشت که بهتر است تمام اقدامات امنیتی را رعایت کنید و مطمئن شوید که فلش ویروسی ندارد. بعدا در این مورد با مشکلی مواجه نشوید.

اسلات کارت رسانه و پورت پل جیبی

این موارد معمولا برای کاربرانی که قصد چاپ عکس بر روی چاپگر جوهرافشان را دارند مناسب است. از آنجایی که مدل دارای یک اسلات یا پورت PictBridge یکپارچه است، به شما این امکان را می دهد که دستگاه و رسانه مورد نظر را به راحتی به چاپگر متصل کرده و شروع به چاپ موارد دلخواه خود کنید. با این حال، اگر رایانه شما دارای این پورت ها است، نیازی به داشتن آنها بر روی چاپگر نیست.

سازگار با انواع سیستم عامل ها

اگر از کاربران سیستم عامل ویندوز هستید، این مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. زیرا معمولا درایور تمامی پرینترها برای ویندوز منتشر می شود. اما اگر از آن دسته کاربرانی هستید که علاوه بر ویندوز از سیستم عامل دیگری مانند لینوکس، مک یا ... استفاده می کنید، بهتر است بدانید که همه مدل ها از این پلتفرم ها پشتیبانی یکسانی ندارند و ممکن است بتوانید این کار را انجام دهید. آی تی. از پرینتر خود در این پلتفرم ها استفاده نکنید. بنابراین، قبل از خرید چاپگر، به سازگاری آن با پلتفرم های مورد نظر خود توجه کنید. (اگرچه کاربران لینوکس احتمالا الان می خندند و می گویند "درایوری بساز که آن کلمات را نداشته باشد")

مدیر سایت بازدید : 168 چهارشنبه 08 آذر 1402 زمان : 21:43 نظرات (0)

 یکی از نیازهای اساسی انسان است که برای بهبود جسمی و روحی افراد بسیار مهم است. خواب به عنوان یک فرآیند طبیعی برای بازسازی بدن و تقویت سیستم عصبی نقش بسیار مهمی دارد. در شرایطی که صدای تخت شما باعث اختلال در خواب و استرس می شود، می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین با بررسی علت سر و صدا در رختخواب می توانید خواب با کیفیت تری داشته باشید و استرس ناشی از صدای آن را از خود دور کنید.

چرا تخت را درست کنید؟

اگر تخت شما سر و صدا می کند، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. یک دلیل رایج این است که تخت شما به مرور زمان فرسوده شده و قطعات آن شروع به ساییدگی کرده یا تحت فشار هستند. این کار باعث ایجاد صداهای آزاردهنده و خش خش تخت می شود.

با استفاده از پدهای ضد صدا یا پدهای زیر تخت می توانید از تماس مستقیم بین تخت و زمین جلوگیری کنید. بررسی و جابجایی صحیح قطعات تخت نیز مفید است.

راه حلی برای از بین بردن صدای رختخواب

پس از شب های طولانی و آرام، همه ما نیاز به یک خواب خوب داریم تا بتوانیم روز بعد را با انرژی و شادابی شروع کنیم. و اگر سر و صدای رختخواب مانع استراحت صحیح شود، روز خسته کننده خواهد بود. بنابراین لازم است راه حلی برای از بین بردن صدای بستر وجود داشته باشد.

در اینجا به برخی از دلایل ایجاد صدا در تختخواب و نحوه رفع آنها اشاره شده است (این صداها در انواع تخت ها از جمله تخت نوجوان، تخت بزرگسال و غیره شنیده می شود):

از تخت استفاده کنید

مانند هر اقلام خانگی دیگر، تخت خواب ها نیز طول عمر دارند. استفاده منظم و کارکرد روزانه تخت باعث ساییدگی قطعات آن می شود.

در برخی موارد، با وجود تعمیرات جزئی و دوره ای، تشک ممکن است آنقدر فرسوده شود که بهترین گزینه تعویض آن است. در این صورت تعویض تخت قدیمی با مدل جدید و باکیفیت مشکل را حل کرده و اغلب از هزینه های تعمیر جلوگیری می کند. حتی تشک های جدیدتر نیز معمولاً از فناوری و مواد بهتری برخوردار هستند که بیشترین راحتی و پشتیبانی را به شما ارائه می دهند.

آرامش مفاصل تخت

اتصالات بستر می تواند یکی از عوامل اصلی ایجاد سر و صدای آن باشد. اتصالات ناکافی و فرسوده می تواند صداهای ناخوشایندی ایجاد کند که می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

برای حل این مشکل ابتدا باید نوع اتصالات تخت را بشناسید و بررسی کنید که آیا فرسوده شده و نیاز به تعمیر دارند یا خیر. اگر اتصالات آسیب دیده است، بهتر است آنها را تعویض کنید. اتصالات جدید و باکیفیت می توانند به شما در کاهش سر و صدا در رختخواب کمک کنند.

همچنین، اگر تخت خواب شما دارای سر تخته های قابل تنظیم است، می توانید آنها را تنظیم کنید تا صدایی که ایجاد می کنند کاهش یابد. این ممکن است در برخی موارد بهترین راه حل باشد و نیازی به تغییر اتصالات نباشد.

علاوه بر این، استفاده از پایه ضد لرزش یا قطعاتی مانند پدهای زیر تخت نیز می تواند به کاهش صدا در تخت کمک کند.

تشک نامناسب

تشک نامناسب هنگام استفاده از تخت باعث ایجاد صدا می شود. تشک ها می توانند به مرور زمان خراب شوند و در اثر استفاده مکرر صدا ایجاد کنند. همچنین انتخاب تشکی که مناسب وزن بدن نباشد و پشتیبانی لازم را نداشته باشد می تواند نقاط فشار و دیسک های فشرده در بدن ایجاد کند که باعث ایجاد صدا می شود. برای جلوگیری از این امر، توصیه می شود تشکی را انتخاب کنید که با کیفیت و قابل تنظیم باشد.

تخت هم سطح نیست

یک تخت ناهموار می تواند باعث ایجاد صدا و بی ثباتی در استفاده شود. هنگامی که تخت ناپایدار است، هنگام حرکت یا تغییر وضعیت بدن، صداهای ناخوشایندی می شنوید.

برخی از دلایل تراز نبودن تخت عبارتند از:

تخت را به یک طرف حرکت دهید

اتصال نامناسب قطعات

ضعف ساختار تخت

کاهش کیفیت مواد به کار رفته در ساخت آن.

برای رفع این مشکل می توانید از راه حل هایی مانند پایه های قابل تنظیم و همچنین اتصالات قوی برای تثبیت تخت استفاده کنید.

روانکاری قاب تخت

اگر سفت کردن اتصالات بستر مشکل صدا را حل نکرد، ممکن است لازم باشد مفاصل را روغن کاری کنید. در برخی موارد، روغن کاری چارچوب تخت می تواند راه حل ساده ای برای کاهش صدا باشد.

تشک مناسب را از بهترین سازنده خریداری کنید

اگر تخت خواب شما فرسوده شده است و تمایل به تعویض آن دارید مجموعه تنیل وود مجموعه ای مطمئن و با کیفیت برای خرید تخت می باشد. این مجموعه اغلب تخت های متنوعی را در طرح ها و اندازه های مختلف ارائه می دهد که می تواند نیاز شما را برآورده کند

همه چیزهایی که باید در مورد چگونگی رفع صدای رختخواب بدانید

صدای زمان خواب می تواند بسیار مخرب باشد و کیفیت خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد. اما با رعایت نکات و ترفندهای ساده می توانید این مشکل را حل کنید. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد: اتصالات شل، تشک ها و ملحفه های نامناسب که می توانید با روش پیشنهادی آنها را اصلاح کنید. همچنین اگر تخت نیاز به تعویض دارد، آن را با یک مدل خوب جایگزین کنید. با این راه حل می توانید صدای تخت را کاهش دهید و خوابی آرام و راحت داشته باشید.

مدیر سایت بازدید : 92 سه شنبه 07 آذر 1402 زمان : 9:28 نظرات (0)


فولاد 316 یا فولاد صنعتی یا فولاد درجه 316 که به عنوان ورق فولادی 316 معرفی شده است یکی از رایج ترین قطعات فولادی ضد زنگ می باشد. خواص مکانیکی و فیزیکی آن مشابه فولاد 304 است و از عناصر مشابه ساخته شده است. تفاوت اصلی این دو در این است که فولاد 316 حاوی 2 تا 3 درصد مولیبدن است که باعث افزایش و بهبود خواص مکانیکی و دوام در دماهای بالا می شود و مقاومت به خوردگی را نسبت به فولاد 304 افزایش می دهد. قیمت فولاد 316 با متخصصین فولاد رزاقی تماس بگیرید.

این نوع ورق همیشه در اکثر فعالیت های صنعتی مانند آنالیزهای شیمیایی و همچنین در محیط هایی که حاوی نمک زیادی هستند مانند مناطق ساحلی و محیط های باز که نمک های ضد یخ معمولا در دسترس هستند استفاده می شود. با توجه به غیر واکنشی بودن ورق فولادی 316 در تولید ابزار پزشکی جراحی استفاده می شود. برش دیگر این ورق فولاد 6 لایه است که خواص و کاربردهای بسیار مطلوبی دارد.

در شرکت های مستقر می توانیم انواع ورق استیل 316 را در سایز استاندارد کارخانه و یا با توجه به سایز درخواستی شما عرضه کنیم. برای سفارش و خرید این محصول و اطلاع از قیمت آن می توانید به صورت آنلاین یا حضوری اقدام نمایید

مشخصات مختلف فولاد 316 (فولاد صنعتی 316) را بشناسید.

خواص فولاد 316 عبارتند از:

مقاومت در برابر خوردگی

مقاومت در برابر حرارت

مناسب برای جوشکاری

مقاومت در برابر زنگ زدگی

به طور کلی فولاد 316 در مقایسه با ورق فولاد 304 در برابر محیط های جوی و کلرید مقاومت بالایی دارد.این نوع استیل در برابر اسیدهای سولفوریک، استیک، فرمیک، تارتاریک و کلریدریک مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و در برابر آب آشامیدنی نزدیک به 1000 میلی گرم در محیط پایدار در نظر گرفته می شود. درجه حرارت . همچنین این محصول به ترازو دریایی معروف است.

البته لازم به ذکر است که در آبهای گرم دریایی نباید از آن استفاده کرد زیرا مشاهده شده است که در اکثر مناطق گرم دریایی سطحی زنگ زده قهوه ای رنگ در ورق فولادی 316 تشکیل می شود که همیشه با سوراخ و خشونت سطحی همراه است.

این نوع فولاد در برابر سولفوریک، استیک، اسید فرمیک، اسید تارتاریک و اسید هیدروکلریک مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

مقاومت در برابر حرارت

یکی از ویژگی های فولاد 316 مقاومت آن در برابر حرارت است. این فولاد می تواند تا نزدیک به 925 درجه سانتیگراد در یک جهت و نزدیک به 870 درجه سانتیگراد را به طور مداوم بدون زنگ زدگی تحمل کند. اگر مقاومت در برابر خوردگی آب مهم است، استفاده از فولاد 316 در دمای 860-425 درجه سانتیگراد توصیه نمی شود.

علاوه بر این، گرید 316L توده کاربید را قوی تر می کند و می تواند در دماهای بالاتر استفاده شود. این محصول به دلیل ماندگاری بیشتر در محیط های پرفشار و در کاربردهای عملی که سطوح و فشارها گاهی بالاتر از 500 درجه سانتیگراد است مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاوم در برابر گرما

جوشکاری

فولاد 316 با تمام روش های استاندارد ریخته گری، با یا بدون فلز پرکننده، جوش پذیری خوبی دارد. قطعات سنگین جوش داده شده در این فولاد باید پس از جوشکاری مجدداً جوش داده شوند تا مقاومت در برابر خوردگی به حداکثر برسد.

اما در مورد فولاد 316L لازم نیست. با توجه به میزان بالای نیکل این فلز، شتاب منحنی جوشکاری باید کم باشد تا از ایجاد ترک حرارتی و تشکیل فاز فریت جلوگیری شود. فلز پرکننده 316 لیتری برای جوشکاری فولاد 316 و 316 لیتری استفاده می شود.

فولاد 316 مهفا برای چه مواردی استفاده می شود؟

کاربردهای رایج فولاد ضد زنگ 316 عبارتند از:

تولید منیفولدهای اگزوز فولادی

تولید مبدل حرارتی فولادی

قطعات کوره فولادی

قطعات موتور جت استیل

قطعات پمپ شیر و فولاد

تجهیزات عکاسی و پزشکی

تجهیزات برای پردازش شیمیایی فولاد

جعبه های فلزی

همچنین در ساخت تجهیزات پردازش خمیر کاغذ، ابزارهای کاغذی و نساجی و کلیه قطعات موجود در مناطق دریایی استفاده می شود.

لوله فولادی 316 چیست؟

این محصول یکی از پرمصرف ترین انواع لوله های استیل در بازار می باشد که این نوع لوله ها از جنس استنلس استیل می باشد. این نوع لوله ها در گریدهای مختلفی ساخته می شوند که از جمله گریدهای مختلف آلیاژ 316، 304، 201 و 317 می توان نام برد.

پرکاربردترین و پرفروش ترین انواع این لوله ها فولاد آلیاژی 316 و فولاد آلیاژی 304 نام دارند. در مورد ساختار، آن را به دو صورت ساخته شده است: بدون درز و حجیم. لوله فولادی در گروه های 5، 10، 40 و 80 ساخته می شود. این نوع لوله ها به قطر گوشت لوله هایی با ضخامت یکسان اطلاق می شود که هر چه نوع لوله بالاتر باشد قطر گوشت لوله بیشتر می شود.

خرید لوله استیل 316 به صورت انشعاب و هر انشعاب 6 متری و کیلویی مصرف می شود. قیمت چنین لوله هایی با توجه به اندازه، وزن و ابعاد آنها تعیین می شود.

تفاوت بین فولاد 316 و 316L را بدانید

فولاد 316 و 316L پرکاربرد هستند و شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما سوالی که برای کاربران پیش می آید این است که تفاوت فولاد 316 و 316L چیست؟

این دو فلز در ساخت و کاربرد دارای تفاوت هایی هستند که دانستن آنها برای کاربران مهم است.

فولاد ضد زنگ 316 کربن بیشتری نسبت به 316 لیتر دارد. با وجود اینکه یکی از آنها کربن بیشتری دارد، باز هم همان است.

فولاد 316 برای پروژه ای که نیاز به جوشکاری زیادی دارد، انتخاب خوبی است.

تفاوت دیگر فولاد 316 با فولاد 316L این است که فولاد ضد زنگ 316 در برابر سایش جوش در برابر غیر فعال شدن مقاوم است، در حالی که فولاد ضد زنگ 316L برای استفاده در دماهای بالا و خوردگی بالا مناسب است. به همین دلیل برای سازه ها و پروژه های دریایی بسیار محبوب است.

با مقاومت فولاد ضد زنگ 316 در برابر خوردگی آشنا شوید

به طور کلی فولاد زنگ نزن 316 در محیط های اتمسفر و کلرید نسبت به فولاد 304 دوام بیشتری دارد، این فولاد در برابر اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید استیک، اسید فرمیک و ... مقاومت بسیار خوبی دارد. همچنین در دمای اتاق در مقایسه با آب آشامیدنی حاوی 1000 میلی گرم کلرید پایدار در نظر گرفته می شود. این نوع فولاد به عنوان گرید دریایی نیز شناخته می شود، اما باید توجه داشت که نباید در آب گرم دریا استفاده شود، زیرا در بسیاری از مناطق گرم اقیانوس، یک لایه خوردگی قهوه ای روی سطح این فولاد ایجاد شده است. . ... این به این دلیل است که همیشه با سوراخ ها و پوسته خشن همراه است.

سازگاری با عملیات حرارتی

فولاد ضد زنگ 316 معمولاً با عملیات حرارتی سخت نمی شود. فولاد ضد زنگ 316 عملیات حرارتی تا 1149 درجه حرارت داده می شود و سپس خیلی سریع خنک می شود.

پلاستیک و صمیمیت

انعطاف پذیری فولاد ضد زنگ 316 و 316L مطلوب است و به راحتی طراحی و انعطاف پذیر است.

آشنایی با قابلیت جوشکاری

جوشکاری فولاد ضد زنگ 316 ترجیح داده می شود. با الگوهای ورود و مقاومت پیش بینی خوبی را نشان می دهد.

مدیر سایت بازدید : 38 سه شنبه 07 آذر 1402 زمان : 6:53 نظرات (0)

متن آهنگ رفیق نیمه راه یوسف زمانیMusicdel | موزیکدل

یکی بود که میگفت تو قلبش میمونم نمیاد یه روزی که اونو نبینم
ولی نیست دیگه از اون حرفا نشونی واسم خیلی سخته که این تو همونی
به یکی دل بده دل به دلت بده یکی که جونشو واسه ی عشق بده
نه اینکه رفیق نیمه راه بشه تنهات بذاره
به یکی دل بده دل به دلت بده یکی که جونشو واسه عشق بده
نه اینکه رفیق نیمه راه بشه تنهات بذاره تنهات بذاره
چقدر قیمت عاشقی کردن گرونه اونی که میخواستت نمیخواد بمونه
چقدر بی تفاوت شده از هم گذشتن خیلی ساده دل بریدن خیلی ساده برنگشتن

 آهنگ جدید یوسف زمانی به نام «رفیق نیمه راه»

مدیر سایت بازدید : 61 دوشنبه 06 آذر 1402 زمان : 14:31 نظرات (0)

بیماری عروق کرونر (CAD) یکی از شایع ترین بیماری های قلبی است که در دهه ها به مرگ و میر زیادی در جهان منجر شده است. CAD به علت تراکم و آسیب در عروق کرونر، که عروقی هستند که خون را به عضله قلب می رسانند، ایجاد می شود. در این مقاله، به بررسی علائم، علل و گزینه های درمانی برای بیماری عروق کرونر می پردازیم.

بیماری عروق کرونر؛ انواع، علت، علائم - چطور

علائم بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر ممکن است بدون علائم و درد شروع شود. اما در مواردی، ممکن است افراد به علت تراکم عروق کرونر علائم زیر را تجربه کنند:

1.     درد یا فشار در قفسه سینه (درد قلبی) که ممکن است به دست و گردن یا شانه ها نیز تاباند.

2.     تنگی نفس در هنگام فعالیت یا استراحت.

3.     ضربان قلب نامنظم یا سریع (آریتمی).

4.     خستگی و ضعف ناگهانی.

5.     تعریق ناگهانی.

6.     تهوع یا استفراغ.

7.     درد در بازوی چپ، شانه، گردن یا پشت.

 

علت های بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر اغلب به دلیل تجمع چربی و توده های کلسترولی در دیواره های عروق کرونر ایجاد می شود. این توده ها با گذشت زمان می توانند به شکل پلاک ها افزایش یابند و عروق را تنگ کنند. این پلاک ها ممکن است ترک بخورند و باعث تشکیل لخته های خونی شوند که عروق را بلافاصله ببندند. عوامل خطر زیر می توانند باعث افزایش خطر بیماری عروق کرونر شوند:

·        فشار خون بالا (فشار خون مناسب: 120/80 میلیمتر جیوه).

·        افزایش چربی های خونی (کلسترول بالا و تری گلیسریدها).

·        دیابت (قند خون بالا).

·        سیگار کشیدن.

·        چاقی یا اضافه وزن.

·        فعالیت بدنی ناکافی یا فعالیت بدنی نادرست.

·        سن بالا.

·        تاریخچه خانوادگی بیماری عروق کرونر.

·        استفاده از مواد مخدر.

 

گزینه های درمانی بیماری عروق کرونر

1. تغییرات در سبک زندگی:

   - تغییرات در رژیم غذایی به منظور کاهش چربی ها و کلسترول.

   - افزایش فعالیت و ورزش منظم.

   - ترک سیگار و مصرف الکل به میزان معقول.

   - کنترل وزن در صورت چاقی یا اضافه وزن.

2. داروهای کنترل فشارخون، کلسترول، و قند خون:

   - مصرف داروهای مقرر توسط پزشک به منظور کاهش فشارخون بالا، کلسترول بالا، و قند خون بالا.

3. آنژیوپلاستی و عمل جراحی:

   - آنژیوپلاستی: افزایش عروق کرونر با استفاده از بالن آنژیوپلاستی.

   - عمل جراحی: عبور از عروق کرونر تنگ یا مسدود با استفاده از جراحی عروق کرونر (CABG).

4. درمان

 آریتمی:

   - داروها یا عمل جراحی به منظور کنترل ضربان نامنظم قلب (آریتمی).

 

نتیجه گیری

بیماری عروق کرونر یک مشکل جدی قلبی است که نیاز به پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان دارد. افراد باید از روش های پیشگیری مانند تغییرات در سبک زندگی و کنترل عوامل خطری خود اطلاع داشته باشند. همچنین، در صورت تجربه علائم مشکوک به بیماری عروق کرونر، باید بلافاصله به پزشک متخصص قلب خوب مراجعه کرده و از گزینه های درمانی مناسب استفاده کنند. با توجه به اهمیت سلامت قلبی، آگاهی از علائم و عوامل خطر بیماری عروق کرونر و اقدامات پیشگیرانه مداوم می توانند به جلوگیری از بیماری های قلبی و حفظ سلامتی قلبی کمک کنند و سلامتی را برای شما به ارمغان آورد.

 

مدیر سایت بازدید : 36 جمعه 03 آذر 1402 زمان : 10:43 نظرات (0)


پایتخت قبرس شمالی با مرز بازار محلی به نام بازار بندابولیا به دو قسمت تقسیم می شود: شمال ترکیه (لفکوشا) و جنوب یونان (نیکوزیا).

در واقع جزیره قبرس توسط نواری به نام خط سبز به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود. این منطقه مرزی را مرز سبز می نامند زیرا در سال 1960 پس از جنگ داخلی قبرس، یکی از ماموران سازمان ملل با استفاده از خودکار سبز نقشه قبرس را به دو قسمت تقسیم کرد.

این خط از آن زمان تاکنون متروک مانده است. و توسط مقامات سازمان ملل نظارت می شود. منطقه صورتی در نقشه زیر کشور شمالی قبرس است. منطقه سبز حفاظت شده سازمان ملل در مرز منطقه ارغوانی بخشی از یک پایگاه نظامی بریتانیا است. منطقه سفید قبرس جنوبی است.

نکته جالب در تفاوت نام دو قسمت پایتخت این است که کلمه Lefkosha از کلمه یونانی Lefkotin به معنای شهر خدایان سفید آمده است و نیکوزیا کلمه ای است که بیشتر در اسناد عثمانی استفاده شده است و دارد. منشاء ترکی اما در حال حاضر یونانی ها از نام ترکی این شهر نیکوزیا و ترک ها از نام یونانی این شهر لفکوشا استفاده می کنند.

اولین استقرار این شهر به قرن سوم قبل از میلاد یعنی دوره نوسنگی باز می گردد. از آن زمان، یک کتیبه و یک معبد از آفرودیت پیدا شده است. در آن زمان نام این شهر لدرا بود.

لفکوشا، پایتخت قبرس

در قرن هفتم پس از حمله اعراب; لفکوشا پایتخت قبرس شد و دیوارهای بلندی در اطراف شهر ساخته شد. در قرن یازدهم و دوازدهم برج های دیده بانی به این دیوارها اضافه شد.

زلزله و سیل در قرن سیزدهم به این دیوارها آسیب رساند و در قرن چهاردهم که قبرس تحت سلطه ونیزی ها بود، دیوارهای اطراف شهر بازسازی شد و این دیوارهای مستحکم به قبرس کمک کرد تا در برابر محاصره عثمانی مقاومت کند. به مدت چندین ماه. البته در نهایت تسلیم امپراتوری عثمانی شدند.

در زمان حکومت عثمانی ها بر این جزیره، کلیساها به مسجد تبدیل شدند و در این دوره راه ها و دروازه های اصلی پایتخت قبرس ساخته شد. در پایان قرن هجدهم، انگلستان قبرس را تحت کنترل خود درآورد. در این مدت بیشتر دیوارهای اطراف لفکوشا ویران شد. قطار - تعلیم دادن؛ برق شهری؛ در این دوره کانال ها و جاده های استاندارد ساخته شد.

Lefkosa گرم ترین مکان قبرس در تابستان است. این شهر یک شهر ساحلی نیست، بلکه رودخانه ها و دریاچه هایی دارد که زیستگاه لاک پشت ها و حیوانات بومی قبرس است.

نیکوزیا به دو قسمت تقسیم می شود: نیکوزیا قدیمی (در داخل دیوارهای قدیمی) و نیکوزیا جدید (خارج از دیوار). نیکوزیا قدیم دارای خیابان‌های باریک و معماری قدیمی است و نیکوزیا جدید دارای خیابان‌های بزرگ و مراکز تفریحی و برج‌های مدرن است.

ارامنه قرن هاست که در منطقه کیشکو چیفتلیک شهر لفکوس زندگی می کنند. منطقه منحصر به فرد و زیبا با سنگ های کنده کاری شده و پنجره های خلیج، آن را از سایر مناطق لفکوس متمایز می کند.

لفکوشا چندین کاروانسرا قدیمی دارد که به عنوان رستوران یا مکان برگزاری کنسرت ها یا مهمانی های خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله کاروانسرای بویوک هان که در سال 1570 در دوره عثمانی ساخته شد.

مورخان ساخت آن را به مظفر پاشا، فرماندار عثمانی قبرس نسبت می دهند که از هر قبرسی 2 واحد پول برای ساختن ساختمان قدیمی گرفت. قبرس در آن زمان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن بین سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا مرکز تجاری جهان بود و وجود کاروانسراها در این جزیره رایج بود.

این بنای تاریخی زمانی در زمان حکومت بریتانیا به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت. پس از آن مدت کوتاهی به عنوان یک میخانه ارزان مورد استفاده قرار گرفت. مرمت این کاروان تاریخی از سال 1361 آغاز و در سال 1381 به پایان رسید.

این ساختمان اکنون دارای غرفه هایی برای فروش صنایع دستی و محصولات محلی است و جشنواره ها، کنسرت ها و رقص ها در حیاط آن برگزار می شود.

مسجد سلیمیا در پایتخت قبرس euromy

این بنای تاریخی که به نام مسجد ایاصوفیه یا کلیسای جامع ایا صوفیه نیز شناخته می شود، یک مسجد و کلیسای جامع کاتولیک است که در شمال لفکوشا واقع شده است. این کلیسا بزرگترین و قدیمی ترین کلیسای گوتیک باقی مانده در قبرس و بزرگترین کلیسایی است که در دریای مدیترانه بین ظهور اسلام و پایان دوره عثمانی در هزاره ها ساخته شده است. همچنین، این کلیسای تاجگذاری پادشاهان لوسیگان قبرس بود.

موزه مولوی در لفکوسا، پایتخت قبرس شمالی

این بنای تاریخی در قرن هفدهم به محل تجمع پیروان مولانا تبدیل شد. در اتاق این بنا نمایشگاهی از زندگی دراویش و همچنین در صحن این مجموعه مقبره شانزده شیخ صوفی وجود دارد.

اطلاعات کامل در مورد پایتخت قبرس شمالی

مساحت لفکوشا 111 کیلومتر مربع است

جمعیت نیکوزیا 352 هزار نفر است

آثار تاریخی لفکوشا، مسجد سلیمیه - کاروانسرای بویوک خان - کلیسا و صومعه ارامنه - منطقه احمد عرب - مسجد حیدر پاشا - موزه تاکی مولوی - محله سامان باهسخه - کلیسای بوستون - کاخ درویش پاشا - موزه بریتانیا - بازار گیلار - موزه گیلار کلونیال دادگاه های دوره

گشت و گذار در لفکوشا، موزه قوم نگاری قبرس - موزه دکتر. فاضل کوچوک - موزه فرش

معروف ترین رستوران های رستوران هندی لفکوشا جشن - رستوران ایتالیایی کوچک - کافه سدیرحان - رستوران لدرهان - رستوران سنتی آناما - استیک هاوس - ایزیچ - شهر برگر بد فود - بوته مرغ بد - کالیفرین

بهترین هتل های کازینو در Lefkosha Merit - Sky Roof - Royal Place - Gate 22 - Card Shop - Concorde - Grand Pasha - Eagle Eye Shop - Urban Habitat - Durba - Sun - Nagash - Enkaya

دانشگاه های لفکوشا دانشگاه آمریکایی قبرس - دانشگاه بین المللی قبرس - دانشگاه خاورمیانه - دانشگاه علوم اجتماعی - دانشگاه تربیت معلم آتاتورک - دانشگاه علوم و تحقیقات نت کنت - دانشگاه مدیترانه کارپاز

تعداد صفحات : 8

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 77
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 37
 • آی پی دیروز : 33
 • بازدید امروز : 150
 • باردید دیروز : 208
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 358
 • بازدید ماه : 4,526
 • بازدید سال : 12,330
 • بازدید کلی : 47,975